با انواع ای سی یو (ECU) بیشتر آشنا شویم

در کشور ما دو کارخانه بزرگ تولید اتومبیل وجود دارد یکی از آنها سایپا و دیگری همانطور که می‌دانید ایران خودرو است. هر کدام از این کارخانه‌ها بنابر محصولی که تولید می‌کنند از ای سی یوئی که منطبق با دستگاه و نیاز هر خودرو است، استفاده کرده‌است. باید گفته شود که ای سی یو کلمه ای اختصاری است که خلاصه شده ENGINE CONTROL UNIT بوده که به معنی واحد  کنترل موتور در اتومبیل است که به آن ECM نیز می‌گویند . ECM مختصر ENGINE CONTROL MODULE که در واقع ماژول کنترل موتور است و همانطور که از نام آن پیداست کنترل کلیه سیستم‌ها در موتور از جمله فعالیت‌های برقی و حتی مکانیکی را به طور کامل انجام می‌دهند.

قبل از اینکه ای سی یو باشد عمل ترکیب هوا با سوخت و نیز زمانبندی احتراق و تخلیه برای دستیابی به سرعت دلخواه به صورت کاملاً مکانیکی و پنوماتیکی انجام می‌شد و از آن پس ای سی یو به عنوان یک EEMS یا همان ELECTRONIC ENGINE MANAGEMENT SYSTEM کلیه این فرایندها را خود به تنهایی به عهده گرفت در مقالات آینده از دیگر وظایف محوله به ای سی یوها سخن خواهیم گفت.

انواع ای سی یو

ای سی یو زیمنس

از جمله ecu ها ای سی یو SL96 می‌باشد. این ای سی یو به همراه ای سی یو های S2000، زیمنس (SIEMENS) و همچنین بوش (Bosch)، بر روی دستگاه‌های پژو ۴۰۵، پژو پارس، سمند معمولی، پیکان وانت، آر دی و روآ و همینطور S2000 که بیشتر بر روی پژو 206 خودنمایی می‌کند. در ایموبلایزر سمند و پراید نیز از زیمنس CI 4 و نیز در ایموبلایزر سورن و سمند lx از زیمنس CI5 استفاده میشود. کارخانه بوش آلمان از بزرگترین کارخانجات تولید کننده‌ی انواع ای سی یو های خودرو می‌باشد درایرانMP 5.2 BOSCH  در زانتیا 2000 و همچنین BOSCH MP 7.3 در زانتیای 1800 و نیز BOSCH ME7.4.4 در پژوی ۲۰۶ و پرشیا و نیز  BOSCH7.4.5 در پژوی SD یا همان صندوق دار استفاده کرده است. لازم است بدانید ای سی یو های والئو VALEO  زیر مجموعه‌ی ای سی یو هایBOSCH است.